جِهاد کبـــــیر

و جاهدهُم به جِهاداً کبیراً

جِهاد کبـــــیر

و جاهدهُم به جِهاداً کبیراً

مشخصات بلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
+ این وبلاگ تلاش میکند بیانگر اصول و اندیشه های اسلام ناب و انقلاب اسلامی باشد.
+ لطفاً برای استفادۀ راحت تر از مطالب، از فهرست مطالب استفاده کنید.
+ در صورت تمایل میتوانید مطالب این وبلاگ را با ذکر یک صلوات، در فضای مجازی استفاده کنید.

ابزار حديث حق

تقویم شمسی

هنگام دشمنی دشمن چه دعایی را بخوانیم؟

شنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، ۰۳:۲۹ ب.ظ


 این دعا، دعاى امام سجاد علیه السلام است به هنگامى که به او ستمی میرسید یا از ستمکاران کارهایی را میدید که ایشان دوست نداشتند:

اى خداوندى که از درد و رنج دادخواهان آگاهى.

اى خداوندى که در دادخواهیشان به گواهى گواهانت نیاز نیست.

اى خداوندى که ستمدیدگان را یاوریت نزدیک است و از ستمکاران جانبداریت دور.

تو میدانى- اى خداوند من- که فلان فرزند فلان در حق من مرتکب چه کارهایى شده که تو خود از آن منع فرموده‏اى و او را در بیحرمتى به من چه اعمالى است که تو خود از آن نهى کرده‏ اى. و این همه از سر مستى اوست به سبب نعمتى که تواش عنایت کرده‏اى و از بی ‏باکى اوست در برابر کیفرى که تو برایش مقرر داشته ‏اى.

بار خدایا، بر محمد و خاندانش درود بفرست و به نیروى خود آن را که بر من ستم میکند یا دشمنى میورزد فرو گیر و به قدرت خود از تیزى سطوتش بکاه و به درماندگی هاى خود مشغولش نماى و در پیکار با آن که‏ به خلافش برخاسته است عاجزش گردان

بار خدایا، بر محمد و خاندانش درود بفرست و خصم مرا رخصت مده که بر من ستم روا دارد. نیک یاریم کن که در برابرش پایدارى کنم و مرا از ارتکاب اعمالى چون اعمال او و گرفتار آمدن به حالتى چون حال او، نگه‏دار.

بار خدایا، بر محمد و خاندانش درود بفرست و در حال مرا بر ضد او چنان یاورى کن که خشم مرا فرو نشاند و انتقام من از او بستاند.

بار خدایا، بر محمد و خاندانش درود بفرست و به جاى آن ستم که آن ستمکار بر من روا داشته است تو عفو و بخشایش خود بر من ارزانى دار و به جاى سوء رفتار او رحمت خود بر من عطا فرماى، که هر مکروهى در برابر خشم تو ناچیز است و هر مصیبتى در برابر غضب تو سهل.

اى خداوند، آن سان که در دل من ستمدیدگى را نکوهیده داشته‏اى مرا نیز توفیق ده که به کس ستم نکنم.

اى خداوند، شکایت جز به تو به دیگر کس نبرم و از دیگرى جز تو داورى نجویم. هرگز مباد که چنین کنم. پس بر محمد و خاندانش درود بفرست و دعاى مرا به اجابت پیوند و دادخواهى مرا با دگرگون ساختن ستمگر قرین فرماى.

اى خداوند، مرا به نومیدى از انصاف دادن خویش میازماى. و آن را که بر من ستم روا مى‏دارد آن چنان ایمن مگردان که کیفر تو از یاد ببرد، تا در ستم بر من پاى فشرده و بر حق من دست تطاول دراز کند. به زودى آن وعده که به ستمکاران داده‏اى در حق او روا دار و آن وعده اجابت که بیچارگان را داده‏اى در باره من به جاى آر.

اى خداوند، بر محمد و خاندانش درود فرست و مرا توفیق ده که هر چه بر من مقدّر نموده ‏اى، خواه مرا سودمند افتد یا زیانمند، به آسانى‏

بپذیرم و به هر چه مرا داده‏اى یا از من گرفته‏ اى خرسند گردان و به راست‏ترین راهها هدایتم نماى و به سالم‏ترین کاریم بر گمار.

اى خداوند، اگر خیر من در آن است که گرفتن حق من و انتقام من از آن کس که بر من ستم روا داشته است تا روز باز پسین- روزى که حق و باطل از یکدیگر جدا شوند و خصمان براى داورى در یک جاى گرد آیند- به تأخیر افتد، پس بر محمد و خاندانش درود بفرست و مرا به نیتى صادق و صبر دایم مدد فرماى. و از امیال نکوهیده و آزمندى حریصان در پناه خود دار و پاداش نیکى را که براى من اندوخته‏ اى و آن کیفر و عقاب را که براى خصم من مهیا ساخته‏اى در آینه دل من عیان کن و سبب خرسندى منش گردان، در برابر آنچه براى من مقدر ساخته ‏اى و باعث اطمینان من است به آنچه براى من اختیار کرده ‏اى.

آمین رب العالمین، انک ذو الفضل العظیم و انک على کل شی‏ء قدیر.

الصحیفة السجادیة / ترجمه آیتى، ص: 97


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

هدایت به بالای صفحه